בייבי יוגה – יוגה לאמהות ולתינוקות

בייבי יוגה – יוגה לאמהות ולתינוקות
יוגה ישראל > יוגה מאמרים > בייבי יוגה – יוגה לאמהות ולתינוקות

מאמר יוגה - בייבי יוגה לעומת היוגה שהנה מסורת עתיקה בת אלפי שנים, הבייבי יוגה היא באמת "בייבי", שכן היא נולדה רק במחצית השנייה של המאה ה-20.
זוהי שיטת תרגול חווייתית המושתתת על העקרונות העתיקים של היוגה, שנוצרה מתוך הצורך להעמיק את איכות הקשר, הזמן המשותף וההבנה ההדדית בין ההורה לתינוקו, בעיקר לנוכח קצב החיים המודרני.

בייבי יוגה יוצרת שפה תנועתית משותפת להורה ולתינוקו. היא מורכבת מתנוחות (אסאנות) לתינוק, תנוחות משותפות להורה ולתינוק, נשימות, עיסוי ומגע, בשילוב עם צליל. הבייבי יוגה תורמת לאיזון פיזי, מנטאלי וסנסו-מוטורי של התינוק, מקלה על בעיות עיכול, מחזקת את המערכת החיסונית ומאפשרת לתינוק ללמוד על גבולות גופו. התרגול המשותף תורם להתפתחות כישורי ההורות ולחיזוק הקשר בין ההורה לתינוק. במפגשי הבייבי יוגה נוצרת גם חברותא בין ההורים ובעיקר בין האמהות, שלומדות כי יש להן שותפות לרגשות העמוקים ולשאלות שעולות בתחילת הדרך. הפורום האימהי והאינטראקציה עם המורה המיומנת מעניקים וממלאים את הפונקציה של תמיכה חברתית (social support) לאמהות חדשות, שבחברות מסורתיות ממלאת המשפחה המורחבת.

פירוש המילה "יוגה" בסנסקריט היא איחוד או חיבור ומשמעות נוספת היא להיות נוכחים ומרוכזים בצורה מלאה בפעילות שבה אנו עוסקים - מנטאלית, פיזית או רוחנית. הבייבי יוגה מאפשרת להורה להיות במצב של יוגה - כלומר ליצור חוויה משותפת והרמונית שבה נוכחים ההורה והתינוק בצורה שלמה ומלאה, מבלי שדעתם מוסחת, לגלות את האישיות הייחודית והנהדרת של התינוק ולפתח את הקשר הייחודי ביניהם. זהו ללא ספק זמן איכות יקר ערך.

התינוק כידוע איננו מגיע עם הוראות הפעלה, אבל עם אישיות עצמאית וייחודית, עם טמפרמנט והעדפות שונות, שהולכות ומתגלות לנו ההורים במהלך חודשי חייו הראשונים. כל התינוקות מושפעים מחוויית הלידה השונה שעברו וזו משאירה עליהם את רישומה, לפחות בחודשי החיים הראשונים ולעיתים אף כל החיים. המשותף לכל הילודים הוא הצורך להסתגל לעולם בצורה רכה, הדרגתית, מאוזנת ואוהבת. יש הרגישים יותר למגע, אחרים רגישים לקולות ולצלילים גבוהים ואצל אחרים הרגישות מתבטאת במערכת העיכול. תרגול בייבי יוגה מסייע לאזן ולרכך את הקשיים של התינוקות בעולמם החדש.

פן נוסף שהבייבי יוגה שמה עליו את הדגש הוא הקלה על הקשיים שחווה התינוק בשל חוסר העצמאות התנועתית בחודשים הראשונים לחייו, מצב זה "באופן מפתיע", מנוגד לדרך בה בילה התינוק ברחם. מחקרים שנעשו בעזרת טכנולוגיות של הדמיה תלת ממדית, מראים כי העובר מבצע מגוון תנועות רחב מאוד ברחם אמו, הכוללות הליכה על דפנות הרחם, ליקוק הדפנות, קפיצה, התמתחות ועוד. עם צאתו לאוויר העולם צריך התינוק להסתגל למרחב אין סופי, רועש ומואר, השונה מאוד מהרחם המוגן, השקט והעוטף. עליו להסתגל ולהתמודד עם מצב תנועתי מוגבל ופסיבי, המנוגד לחופש התנועה הרב שחווה כעובר. הבייבי יוגה מזכירה לתינוק את היכולת התנועתית שחווה ומאפשרת לו ללמוד את גבולות גופו מול העולם ולפיכך היא מרגיעה אותו ותורמת לו לתחושת נוחות, שביעות רצון ואיזון.

במהלך סדנת בייבי יוגה, ההורים לומדים טכניקות מגע, עיסוי ותנוחות המושתתות על הידע העתיק והאוניברסאלי של היוגה, כאשר בנוסף לכך בכל שיעור יש מיקוד בנושא מסוים אחר כגון: שיקום רצפת אגן, תזונה לאחר לידה, הידע התיאורטי המרתק שרוכשים ההורים, בשילוב התרגול המעשי שהם מבצעים עם תינוקותיהם הרכים, יוצרים חוויה מענגת ומעצימה.

בייבי יוגה

אודות כותב המאמר

גוון צרויה מדריכה מוסמכת ליוגה, בוגרת קורס מדריכי יוגה ויוגה לנשים בהריון ובוגרת קורס עיסוי תינוקות, תנועה וצליל לגיל הרך. השתלמה והוכשרה כמדריכת בייבי יוגה בשיטת Helen Garabedian בארה"ב. מנחת סדנאות בייבי יוגה במרכז אמא אדמה.
מרכז אמא אדמה

פירסום

השכרת אולם יוגה

יוגה ישראל- מאמרים ו טיפים