תזונה נכונה על פי היוגה

מי שמאמץ תורות רוחניות מן המזרח בדרך כלל מבין שלא מדובר רק בעיסוק בפעילות גופנית ששייכת לז'אנר הזה.  אנשים שעוסקים ביוגה למשל, יודעים ולומדים את השיטה באופן רציני ומבינים את העקרונות הרוחניים שעומדים מאחוריה.

בבסיסה של היוגה עומדים חמישה עקרונות מרכזיים שמהווים למעשה אורח חיים שלם שמוביל את מי שמתמיד בו לרמות גבוהות של תודעה, בריאות ואושר.

חמשת העקרונות של היוגה לחיים נכונים ובריאים הם: תרגול נכון, נשימה נכונה, הרפיה נכונה, תזונה נכונה וחשיבה חיובית. מי שרוצה באמת לשפר את חייו באמצעות היוגה, צריך להקפיד את כל היסודות הללו ולהפוך אותם לשגרת חייו.

אחד המרכיבים הבסיסיים של היוגה הוא הקפדה על תזונה נכונה. חשוב לדעת שתזונה נכונה על פי היוגה אינה דומה לתזונה המערבית. בתרבות המערב, התזונה המומלצת צריכה להיות מבוססת על פירמידת המזון ושילוב של אבות המזון מכל הסוגים, התזונה היוגית, לעומתה, מבוססת על איכויות שונות של מזונות ואינה עוסקת רק במזון אלא גם במצב התודעתי של המתרגל, בצורת האכילה שלו ובדחיית סיפוקים בכל מה שקשור לאכילה.

תזונה נכונה על פי היוגה אינה קשורה רק לנושא הבריאותי, אלא גם למצב התודעה. מתרגלי יוגה אמורים לדעת לשלוט בדחפים ובתשוקות ולא להיכנע לפיתויים באופן כללי ובטח לא בתחום המזון.

 

יסודות התזונה היוגית

 

התזונה היוגית מבוססת על תמהיל נכון של מזונות משלוש איכויות המכונות "גונות". סטווה, טמס ורג'ס הן שלושת קבוצות האיכות של המזונות שנקבעות על פי תרומתן למצבו של המתרגל. בכל מזון קיים הרכב של שלושת האיכויות, כאשר אחת מהן היא הדומיננטית והיא זו הקובעת את הגדרתו.

 

מאפייני הגונות השונות

 

·         הגונה הסטווית- מספקת איזון, הרמוניה וצלילות למתרגל. מדובר במזון טרי כמו פירות וירקות, דגנים, חלב, דבש, אגוזים ומים. על פי היוגה המזרחית המקורית אדם אמור לאכול רק מזון סטווי, אך בעולם המערבי זה התברר כלא ממש ישים ולכן בוצעה התאמה של התזונה למקום בו היא מתקיימת והיוגה בעולם המערבי משלבת עוד סוגים של מזונות.

 

·         הגונה הרג'סית- מעניקה תחושת רעננות ואנרגיה מחודשת, אך חייבים לאכול מזון מסוג זה בצורה מדודה כיוון שהוא עלול לגרום גם לאי שקט פנימי. הכוונה היא למזון מתובל, ביצים, קפה, דגים ועוד. מזון רג'סי מתאים במיוחד במצבים של מחסור באנרגיה ואין להרבות בו.

 

·         הגונה הטמסית- המאכלים בגונה זו אינם מומלצים באף מצב ורצוי להימנע מהם כמה שאפשר. הם גורמים לעייפות, כבדות וחוסר ריכוז ואינם תורמים בשום אופן למצב הבריאותי והתודעתי של המתרגל. הכוונה היא למוצרים כמו בשר, אלכוהול, מזון לא טרי או מחומם ועוד.

 

כפי שצוין קודם לכן, תזונה נכונה על פי היוגה לא עוסקת רק במאכלים עצמם. ישנם דברים שצריך להקפיד עליהם גם באופן האכילה. התזונה היוגית מבוססת על אכילה מועטה ואיטית שצריכה להגיע אך ורק מתוך רעב פיזי אמיתי. המזון אינו תחליף לשום דבר אחר ואין לפנות אליו כפתרון לחסך רגשי כלשהו. לכן גם הכמות של המזון צריכה להיות נמוכה ולספק את הצורך הפיזי ותו לא.

 

ניתן לראות שתזונה נכונה על פי היוגה אינה פשוטה ומצריכה שינויים רבים וחשוב לזכור שמומלץ להקפיד על ההמלצות של הרפואה המודרנית, ניתן בקלות לשלב את מה שאנחנו תופסים כתזונה בריאה ומאוזנת עם התזונה היוגית, שיכולה לתרום מאוד לנפש.


פירסום

השכרת אולם יוגה

יוגה ישראל- מאמרים ו טיפים