יוגה לגיל הזהב- להזדקן בחן עם יוגה

אם תדאגו לבריאותכם במהלך החיים, קרוב לוודאי שההזדקנות, שהיא מצב בלתי נמנע, תהיה הרבה יותר קלה ונוחה.

ההזדקנות גורמת לרגישות של הגוף לשברים בעצמות, ללחץ דם גבוה, לדלקות פרקים ולמחלות נוספות. גם אם אדם לא חווה מצבים של דיכאון בעבר, בשלב זה של החיים הוא עלול ללקוט בדיכאון. מותם של חברי ילדות, מות בן או בת הזוג יחד עם בריאות גופנית מתדרדרת, מקשים מאד על ההתמודדות היומיומית, במיוחד אם כל האירועים האלה מופיעים ביחד באותה תקופת זמן.

כאשר מצבו הפיזי והנפשי של האדם נמצא במצב של התדרדרות, מומלץ לשקול השתתפות בשיעורי יוגה. במסגרת של דיור מוגן יוקרתי או בתי אבות נהוג להעניק לדיירים שיעורי יוגה שבועיים. זאת, מתוך הכרה בחשיבותה של פעילות גופנית זו לשמירה על גמישות הגוף ולהעלאת מצב הרוח וחיזוק הרווחה הנפשית של האדם המזדקן.

ישנם סוגי יוגה שונים שמתאימים לצרכים של כל אדם. כיתת הדרכה למתחילים היא הבחירה הטובה ביותר עבור אנשים שאין להם ניסיון ביוגה ועשויים להידרש לסיוע בתנוחות הבסיסיות. אוכלוסיית בתי דיור מוגן יוקרתי, לדוגמה, מאופיינת בדרך כלל באנשים שלא התנסו ביוגה בשנות צעירותם. לכן, קרוב לוודאי ששיעורים אלה יהיו מותאמים לא רק לאנשים מבוגרים, אלא גם למתחילים שלא עסקו ביוגה בעברם.

ישנן אסאנות (תנוחות) אידיאליות לאנשים מבוגרים. היוגה מתמקדת באזורים בעייתיים ספציפיים מבלי לפגוע בחלקי גוף אחרים. חשוב לזכור שאם באיזשהו שלב חשים כאב, יש להקל על האסאנה ולנוח עד שחל שיפור בהרגשה.

אסאנות שמתאימות לבני גיל הזהב

תנוחת הגוויה המכונה Savasanaיש מספר שלבים שמעורבים בביצוע תנוחת גוף מרגיעה זו. התנוחה מבוצעת לעתים קרובות לפני או אחרי כל אסאנה ובסיום שיעור היוגה.

בתנוחה זו יש לשכב על מזרן היוגה עם ידיים ורגליים ישרות ורגועות, כאשר הידיים רחוקות מעט מהגוף. הגוף צריך להיות שטוח ככל האפשר. הרימו את הברכיים לכיוון החזה כך שהגב יהיה ישר, ולאחר מכן החזירו את הרגליים למצב מנוחה תוך שמירה על יציבות הגב. הרימו את הראש מהקרקע, הירגעו והחזירו אותו חזרה לקרקע. קחו נשימות עמוקות דרך האף ונשיפות דרך הפה והתרכזו בכל נשימה. שימו לב להשפעה של היוגה על הגוף. כדי לשחרר עצמכם מתנוחה זו כופפו את הברכיים והתגלגלו לצד לתנוחה של ישיבה. תנוחה זו תאפשר הרפיה מוחלטת של הגוף ותעזור לאמן את המוח לקראת מדיטציה.

תנוחת החתול המכונה Bidalasanaתנוחת החתול היא אסאנה חיונית משום שהיא מלמדת את מתרגל היוגה, ליחס את התנועה לנשימות כך שהגוף והנפש יתחברו. חיבור זה חיוני ביוגה. התחילו את תנוחת החתול בירידה על הידיים והברכיים. הידיים צריכות להיות בקו ישר עם הכתפיים והירכיים צריכות להיות בקו ישר עם הברכיים. האצבעות מפוסקות והעיניים מתמקדות ברצפה. שאפו אוויר תוך כדי הגבהת החזה לגובה, הורידו את החזה בנשיפה.

עשו זאת מספר פעמים וכך תתרגלו לאופן שבו צריך להרגיש את התנועה. לאחר מכן בצעו את תנועת החתול. נשמו נשימה עמוקה ונישפו את האוויר החוצה תוך כדי הקשתת הגב ושתילת הידיים היטב במזרן. הישארו במצב זה. הגב צריך להיות מעוגל, האוזניים ישרות עם הזרועות והישבן הדוק ומעט מעל הבירכיים. תנוחת החתול היא תרגיל נהדר שמגמיש ומחזק כל חוליה שהפכה לנוקשה במהלך השנים.


פירסום

השכרת אולם יוגה

יוגה ישראל- מאמרים ו טיפים