עולם הפילאטיס והקשר שלו ליוגה

כפי שכולנו יודעים, בשנים האחרונות עלתה המודעות בקרב המון אנשים לגבי בריאות ותזונה נכונה. חלקנו עובדים בעבודות אשר לא צורכים מאתנו אנרגיה וגורמים לגוף ולשרירים בכלל להתנוון, שלא נדבר על המודרניזציה שנכנסה לעולמנו והפכה אותנו ליצורים רובוטיים שהכול נהפך לנגיש מהיר וקל יותר, מה שדורש מאיתנו פחות מאמץ. כל זאת בניגוד לעבר, כשעל מנת לשתות מים למשל היו צריכים ללכת כמה קילומטרים רק על מנת לשאוב מים... המטרה היא לא באמת לחזור לימיי אבותינו אלא להקנות לנו הרגלים בריאים אשר כוללים פעילות גופנית -  וכאן נכנסת ההמלצה שלנו - פילאטיס.

פילאטיס,מה זה בכלל?

כפי שתואר בפסקה הקודמת, עלינו לשמור על תזונה ופעילות גופנית. רופאים ממליצים על פעילות של מינימום חצי שעה  בכל יום, וכאן נכנס הנושא של פילאטיס שהפך לפופולארי מאוד בהמון ערים ובקרב המון אנשים. אז קצת מידע על הפילאטיס: שיטת הפילאטיס התפתחה בתקופת מלחמת בעולם הראשונה, כאשר מייסד השיטה הינו ג"וסף פילאטיס. מטרת המייסד היתה לרפא חולים שנפגעו במלחמה, והשיטה שלו הצליחה ומצליחה עד היום בריפוי פגיעות גופניות מסוימות.  חשוב לציין באותה נשימה שחשוב לבדוק היטב מיהו אותו מורה שמלמד את הקבוצה והאם הוא מוסמך, ולבדוק יחד עם זאת שהסטודיו בו מתקיימים השיעורים הוא מותאם מבחינה תקנית.

פילאטיס – גם בבית

כיום ישנם אנשים שנוח להם יותר לעשות פילאטיס מהבית או לבד, באמצעות דיסקים או מהטלויזיה. חשוב לציין שפילאטיס כמו כל פעילות גופנית אחרת מחייבת להתחיל מהקל אל הקשה, על מנת לא לפגוע בברכיים וכמובן על מנת לא ליצור עומס על כלי הדם או על הלב. מבוגרים בני 40 ומעלה או כאלו שיש להם עבר עם בעיות לב צריכים לעבור בדיקות רפואיות ולהיוועץ עם הרופא לפני התחלת שיעורי פילאטיס.

פילאטיס ויוגה

יוגה ופילאטיס הינם שני תחומים אשר בקרב הרבה אנשים נאמרים בנשימה אחת. אולם, הבדלים רבים ביניהם גם ברמה הפיזית וגם ברמה המנטאלית: ברמה הפיזית היוגה מתמקדת בתנוחות ודורשת כוח ועבודת רגליים, כמו כן קיימת דרישה לשמור תמיד על גב זקוף ושהייה בתנוחה סטטית לאורך זמן. ההתייחסות ביוגה היא להפעלת שרירים מאוד פנימיים ועמוקים שעל מנת להגיע אליהם נדרשת פתיחות מחשבתית והמון סבלנות. הפילאטיס, לעומת זאת, מפעיל את הגוף באופן שונה- הנעת הגב באופן ארטיקולארי ופירוק הגוף לפי מקור התנועה- ההתמקדות בפילאטיס הינה בשרירי הליבה וברצפת האגן. אם בוחנים את ההבדלים ברמה המנטאלית, תרגול יוגה מונע ממניע רוחני כאשר המטרה היא יצירת שקט של התודעה וחיפוש רוחני ופחות ממניע פיזי של חיטוב הגוף כמו בפילאטיס.  הפילאטיס הינו תרגול אשר לרוב ייגשו אליו ממניעים פיזיים בלבד.

המשותף בין השניים- גם בפילאטיס וגם ביוגה נדרש המתרגל לעבוד עם מודעות תוך כדי חיפוש בתוך התנועה או בתנוחה. ישנם שיעורים ומכוני כושר המציעים שילוב בין השניים אשר נקרא "יוגילאטיס- אימון המשלב בתוכו את עקרונות הפילאטיס והיוגה יחדיו. עבודה על השרירים המייצבים את הגוף ושרירי הליבה. התמקדות בנשימה נכונה תוך כדי תנועה והארכת הגוף.

פילאטיס לסיכום

פילאטיס מהווה הצלחה רבה בקרב המון אנשים בעלי מודעות לעניין הבריאות, התזונה הנכונה והפעילות הגופנית וגם בקרב אלו אשר סובלים מבעיות גופניות מסוימות. שיעור פילאטיס שבועי שומר לנו על אורח חיים בריא ותקין בזכות הפעילות עצמה שיכולה להתאים לכל אחד מאתנו. חשוב  להתחיל בפילאטיס מהשלב הקל לשלב הקשה ויחד עם זאת להתאמן בצורה עקבית אך לא אינטנסיבית מדי. תרגילי פילאטיס לא מחייבים אתכם לצאת מהבית במידה ואתם אוהבים להתאמן בבית, מה שמאפשר לכם להתאמן גם בבית מול הטלוויזיה בזמנכם הפנוי.


פירסום

השכרת אולם יוגה

יוגה ישראל- מאמרים ו טיפים