הרא קרישנה – דת או יוגה?


יוגה ישראל > יוגה מאמרים > רפואה סינית ויוגה

מאמר יוגה - פראנה

רפואה סינית ידועה בתפיסה ההוליסטית שלה את בריאות האדם וחוסנו הנפשי. על פי הרפואה הסינית, אדם השומר על איזון, מקפיד לבצע פעילות גופנית מתונה, ושומר על רוגע, יזכה לבריאות טובה. שיטה מסורתית של אימון גופני, אשר איננה חלק אינטגראלי מהשיטות של רפואה סינית מסורתית, אך באותו זמן מתיישבת היטב עם הפילוסופיה שעומדת בבסיס הרפואה הסינית ותרבות המזרח הרחוק בכלל, היא יוגה. על כן, לא מפתיע לגלות שיוגה, וגם טיפול בדיקור סיני, הן שיטות טבעיות שרבים מאוד נעזרים בהם בארץ וגם בעולם, בהתמודדות עם העומס הרב של ריבוי המטלות היומיות והלחץ הנפשי שמלווים את העולם המודרני.

יוגה

יוגה, בדומה לדרכה של רפואה סינית, משלבת תפיסה של דרך חיים ואימון גופני, כדרך להשגת בריאות טובה, שלווה ורוגע. אם הרפואה הסינית מסייעת לחזק ולטפל בגוף האדם ובנפשו על ידי טיפול בדיקור סיני, ככלי להחזרת האיזון לגוף, הרי שההודים עושים זאת על ידי מדיטציה ומתיחות מסוגים שונים ומגוונים. היוגה משלבת מנטרות מרגיעות שהשימוש בהן מסייע לרגיעה עמוקה, יחד עם מגוון של תרגילים בעלי שמות אקזוטיים כגון תנוחת הגיבור, תנוחת המוט, תנוחת הקוברה, תנוחת הגמל, תנוחת המשולש, תנוחת הירח ועוד.
הרפואה הסינית אמנם איננה מכירה את תנוחות היוגה המסורתיות, אבל סביר להניח שהקדמונים הסיניים, שגילו את נקודות הדיקור, את ערוצי האנרגיה ואת ההשפעה החיובית של טיפול בדיקור סיני, היו מקבלים בשמחה את עקרונות היוגה כדרך מאוזנת ונפלאה לשפר את בריאות הגוף והנפש.

אנרגיית המרידיאנים

על פי הרפואה הסינית, בגוף האדם ישנם ערוצים שונים של אנרגיה המכונים מרידיאנים. כדי לשחרר אנרגיה אשר נחסמה, ממליץ המרפא הפועל על פי שיטות של רפואה סינית, להיעזר בצמחי מרפא או טיפול בדיקור סיני. המחטים שנעשה בהן שימוש תוך כדי טיפול בדיקור סיני, הן מחטים דקות במיוחד, והן מסוגלות להטות את אנרגיית הצ'י החסומה, בחזרה אל עבר הערוץ המתאים.

לא רק אנרגיה

רפואה סינית, מטבעה, רואה כל סימפטום גופני של מחלה כחולשה של איבר מסוים. כדי לחזק את אותו איבר, טיפול בדיקור סיני יכול להשיב את האיזון לא רק ברמה האנרגטית, אלא גם תוך כדי סילוק עודפי חום או קור. תמיכה מתאימה לדיקור תהיה התאמה של תפריט מאוזן ואישי, שנועד לחמם את הגוף הסובל מעודף קור או לקרר את הגוף הסובל מעודף חום. לסיום, נציין שרפואה סינית איננה רואה את המונחים "חום", "קור" או "אנרגיה" באותו האופן שאותו מגדיר המדע המערבי. למרות זאת, מפתיע לגלות שלא מעט רופאים מערביים נוטים להמליץ על שילוב של שיטות רפואה והתעמלות מזרחיות, כמו דיקור סיני או יוגה, לסובלים מבעיות רפואיות רבות, אקוטיות או כרוניות.

פירסום

השכרת אולם יוגה

יוגה ישראל- מאמרים ו טיפים