פראנה יוגה

פראנה יוגה
יוגה ישראל > יוגה מאמרים > יוגה ורפואה סינית להיפוך עובר

מאמר יוגה - פראנה יוגה ורפואה סינית להיפוך עובר

לידה נחשבת בעיני נשים רבות כתהליך מפחיד וכואב. הדבר האחרון שאשה רוצה בתהליך כל כך מרגש הוא לסבול מכאבים ושהלידה תסתבך וחלילה תהיה בריאותה או בריאות הילד בסיכון. נשים רבות מייחלות ללידה מהירה, קלה, ללא כאבים וכמובן טבעית ואנחנו הגברים מקווים שזה יעבור מהר ומשננים את המשפט "ברוך שלא עשני אשה" ובאמת, כבעל וכאב לשני ילדים, אני חושב שלידה טבעית יכולה להיות חוויה מעצימה לכולם ומאחל לכל יולדת את הלידה המהירה והקלה ביותר.

כמומחה ברפואה סינית לנשים, יוצא לי לפגוש את הצד הפחות נעים של ההריונות, לא רק את הצד היפה והמרגש- החלק בו האישה נראית ומרגישה מושלם, יש נשים שההריון שלהם עובר קשיים רבים ותופעות רבות כגון בחילות והקאות, כאבי גב, כאבי מפשעה, חולשה, סכרת הריונית, רעלת הריונית, דכאון ועוד תופעות רבות אחרות.

בחרתי לשתף במקרה שיכול היה להיגמר בניתוח קיסרי, אבל בזכות מס' תנוחות יוגה וכלים שימושיים של הרפואה הסינית, נגמר בלידה טבעית, לידת בית מושלמת.

הסיפור של רונית

רונית, בת 36, אמא לשני ילדים גדולים, הגיעה למרפאה בשבוע 34 כשהעוברית הקטנה בבטנה יושבת במנח עכוז. בגלל גילה ומצבה הרפואי, רופא הנשים המליץ לה על היפוך ידני או ניתוח קיסרי. על שני אלה, רונית אפילו לא העיזה לחלום בסיוטים הגדולים ביותר שלה. את שתי הלידות האחרונות, עברה בביתה, לידות בית טבעיות, מושלמות, מהירות, מה לה ולניתוח, מה לה ולהיפוך ידני כואב, בעל סיכון להתחלת לידה בבית חולים. ממש לא, היא רצתה לעשות הכל על מנת לשנות את המנח ממנח עכוז למנח לידה תקין, הייתה לה את כל הסבלנות והאנרגיות החיוביות לעשות הכל בשביל ללדת בפעם השלישית (ובשבילה האחרונה) בבית, עם בעלה, הילדים הגדולים והכלבה מיקה, בתוך בריכת המים שכבר חיכתה בחדרה.

קצת על מנח עכוז

ברוב הגדול של המקרים, ראש העובר הוא זה שמוביל את דרכו של העובר בתעלת הלידה והחוצה. מנח זה הוא התקין והטוב ביותר לשני הצדים. כ – 5% מההריונות, העובר נמצא במנח עכוז, כלומר, עכוזו (ישבן) מוביל בתעלת הלידה. בעבר, לא ניתן היה לדעת מהו המנח של העובר ולכן חלק מהלידות עברו כך ובקושי רב וחלק הסתיימו עם סיבוכים וגם מוות. כיום, בעזרת הטכנולוגיה הרפואית, ניתן לזהות ולדעת כיצד, היכן ואפילו איך נראה העובר בכל שלב של ההריון. ההמלצה הגורפת היא היפוך ידני או ניתוח קיסרי, למניעת סיבוכים.
הגורמים למצג/ מנח עכוז לא ברורים לרפואה. לעיתים מוצאים שילוב של סיבות כמו נטיה טבעית, ריבוי מי שפיר, מבנה רחם, תאומים וגם אורח חיים לא פעיל.

מה בדיוק הסיכון במנח עכוז?

הזווית שנמצא העובר במצב זה גורמת ללחץ רב ולא שווה ברחם, לכאבים של האשה ולשינוי מבנה הרחם בלידה, כך שילחץ על העובר ויגרום למצוקה. בנוסף המנח יכול לגרום לאשה לכאבים אחרי הלידה שקשורים לחוסר איזוןשל רצפת האגן.
עד כאן הפסימיות, נחזור למקרה המקסים של רונית. על מנת להגיע לתוצאות טובות בהיפוך העובר, על האשה להיות חזקה ומאוזנת ככל האפשר, לפני הפעולות של היפוך העובר. לכן, רונית הגיעה לשלושה טיפולים של דיקור סיני ובשילוב עם תזונה נכונה, חיזקנו אותה והתחלנו בפעולת ההיפוך.

היפוך עובר ע"י דיקור ומוקסה

רונית היתה כבר בשבוע 37, הטיפול בדיקור ובמוקסה הוא פשוט ויעיל, וזה החלק שלי ב"ריקוד". רונית נדקרה במספר נקודות דיקור שגורמות בצורה טבעית לתנועה מעגלית של העובר בתוך הרחם. בנוסף לדיקור סיני, על מנת לזרז את התהליך משתמשים בחימום של מוקסה בנק' דיקור הנמצאת בזרת של הרגל (בחלק מהמקרים האשה מתבקשת לחזור על הפעולה הפשוטה הזו גם בבית)

היפוך עובר בעזרת תנוחות יוגה

בעזרת יוגה אנחנו בעצם, בצורה פיסית רוצים לגרום לעובר לתנועה החוצה מתעלת הלידה ואז להיפוכו. המלצתי לרונית ואני ממליץ לכל אשה במצבה, לעשות שלוש פעולות / תנוחות של יוגה בסיסיות על מנת לגרום לתנועת העובר:

תנוחת הכלב או החתול

תנוחת הכלב, תגרום לתנועה מטה של העובר מתעלת הלידה. למי שקשה לעשות תנוחה זו אז ניתן לעשות את תנוחת החתול ולהוסיף לה ניענועי אגן בצורת שמונה או מעגלים.

תנוחת מתיחה פשוטה על הישבן

על הישבן עם רגליים ישרות לקדימה ובמקום ליצור מתיחה, פשוט זוחלים קדימה ואחורה, רגל שמאל וימין, על מנת ליצור מרחב ותנועה לעובר. לעיתים תנוחה ותנועה זו לא קלה לאשה בגלל בטנה הגדולה, אבל שווה לנסות כמה שניתן, גם מעט זה טוב.

תנוחת נר הריונית

זו לא בדיוק תנוחת נר, אבל היא מעט מזכירה אותה. מדובר על תנוחה שבה המשקל הוא על הכתפיים ומתחת לישבן נעזרים בכריות ובקיר על מנת להתרומם. ההמלצה היא לנסות לשכב כך מס דקות בכל יום, בהדרגה.

התוצאות הנפלאות

לאחר מספר ימים, רונית מתקשרת ומספרת שעברו עליה ימים עם הרבה תנועה בבטן, היא ניגשה לרופא הנשים שלה והוא בישר בשמחה שמצב העכוז הוא היסטוריה.
לסיכום, ניתן על ידי רפואה סינית ותנוחות יוגה לעשות היפוך עובר באופן טבעי, ללא כאבים, עם מעט מאוד מאמץ ולמנוע ניתוח קיסרי. מומלץ מאוד.

לבריאות ובהצלחה לכולן,
זיו אלקלעי
רפואה סינית
מומחה לטיפול בנשים וילדיםמאמר יוגה

אודות כותב המאמר

זיו אלקלעי - מטפל ברפואה סינית מודרנית וקלאסית כ- 14 שנים, מומחה לטיפול בנשים וילדים. משלב בטיפולו את הדיקור הסיני, צמחי מרפא ותזונה

פירסום

השכרת אולם יוגה

יוגה ישראל- מאמרים ו טיפים