מסע אל הצ'קרות

מאמר יוגה
יוגה ישראל > יוגה מאמרים > מסע אל הצ'קרות

מאמר יוגה צ'קרת הבסיס מבטאת את תחושת ההישרדות והתלות אותה חווה התינוק עם בואו לעולם.עם התפתחות התינוק תודעתו מתחילה להתרחב מהרצון לספק את צרכיו האישיים בלבד לרצון להשפיע ולתת.
מטרתנו היא בדרך של צמיחה והתפתחות לצמוח ולהתרחב מחווית הנפרדות והתלות אל חווית האחדות .


מולה פירושו שורש, בסיס. דהאר פירושו תמיכה. הצ’קרה הראשונה מהווה את הבסיס לשבע הצ’קרות. ובה נפגשים מסלול האנרגיה המרכזי, המתחיל כאן ומסתיים בצ’אקרת הכתר. והקונדמלה, הנקודה בה מתחילים כל 72000 הנאדים.(Woodroffe,1928.)(לקוח מתוך האתר בריגהו יוגה)

מיקום הצ'קרה:ניתן לציין את מיקומן של הצ'קרות בגוף בשתי אופנים לאורך עמוד השדרה ובאיברי הגוף.מיקומה של צ'קרת הבסיס הוא: 1.לאורך עמוד השדרה ממוקמת בעצם העצה 2. באיברי הגוף- ממוקמת בחיץ הנקבים, האזור המצוי בין פי הטבעת לאיבר המין.
יסוד הצ'קרה הינו אדמה והוא מבטא את אנרגיית השורשיות והיציבות השייכת לצ'קרה.צבעה של הצ'קרה עפ"י המערב הינו אדום מאחר וזהו צבע הרוטט בתדר הנמוך ביותר ועפ"י הבריגהו יוגה צבעו הינו ירוק המבטא את אשר גודל על האדמה.
לכל צ'קרה ישנה צורה גיאומטרית(ינטרה) המאפיינת את האנרגיה של הצ'קרה. הינטרה(הצורה הגיאומטרית) של צ'קרה זו הינה ריבוע.החוש המיוחס לצ'קרת הבסיס הינו חוש הריח והוא מבטא את הרצון בהישרדות הקשור לצ'קרת הבסיס.חוש הריח הוא אחד החושים הפרימיטיביים ואמור להזהיר אותנו מפני סכנות קרבות אך יחד עם זה מעניין כי חוש הריח נחשב לחוש אשר מחבר את האדם לנשמתו ולכן היו משתמשים בטקסים רבים בבית המקדש והן בפוג'ות(טקסים דתיים) בקטורות ובמיני בשמים לעוררות הרוחניות . המנטרה הקשורה לצ'קרה זו הינה lang והחיה המיוחסת לה הינה פיל. "הפיל מסמל התמיכה, ואת האנרגיה הדרושה לתהליך העבודה הרוחנית (בלאס,1997). הפיל מסמל עוצמה , יציבות ומוצקות. ( Woodrof,1928). הפיל הינו חיה חזקה באופן יוצא מהכלל ויש צורך בחוזק כדי ללכת על השביל הרוחני ולהשיג את המטרה."(מתוך האתר בריגהו יוגה)
צורת הצ'קרות הינה פרח לוטוס בצ'קרת הבסיס ישנם 4 עלי כותרת אשר מבטאים את התדר של הצ'קרה על כל אחת מארבעת עלי הכותרת מצוירת אות בסנסקריט סם,שם,שם ום.

היבטים שונים של המולדהרה צ'קרה:

היבטים פיזיים - צ'קרת הבסיס כשמה כן היא והיא אחראית על כל הקשור לבסיס בניין האדם.בהיבטים הפיזיים מקושרת צ'קרת הבסיס אל איברי הגוף התחתונים וביניהם:רגליים,כפות רגליים,אגן הירכיים,פי הטבעת ואיברי המין.איברים אלו קשורים בעיקרם להישרדותו של האדם ולסיפוק חלק מצרכיו הקשורים להישרדות. מרכז הבסיס חולש על אנרגיית הקיום הבסיסית ותחושת הביטחון והקיום של האדם. חוסר איזון באיברים אשר ציינו יעיד לרוב על חוסר איזון בצ'קרת הבסיס.חוסר איזון בצ'קרת הבסיס יכול להתבטא בבעיות כגון:בעיות ברגליים וביציבות,עצירויות ועוד.

היבטים נפשיים - אם צ'קרת הבסיס קשורה בהיבטים הפיזיים לאיברים אשר קשורים ליציבות והישרדות כך גם תהיה המקבילה שלה בהיבטים הנפשיים.איזון בצ'קרת הבסיס יעניק לאדם תחושת ביטחון,יציבות,שיווי משקל ואיזון פנימי בכל הקשור לתחושת הקיום שלו והזכות להיות קיים.צ'קרת הבסיס מהווה את הביטוי הראשון לחווית הצמצום והנפרדות של האדם מתודעת האין סוף, מאחר וצ'קרה זו קשורה להיבטים של סיפוק ודאגה לצרכיי האישים וההישרדותיים אין באפשרותי לדאוג לאחר ולהתחשב בצורכי האחר מאחר ואני פועל מתוך צורכי קיום והישרדות.זהו ההיבט החייתי והנמוך ביותר בתודעת האדם.אך דווקא במקום המצומצם ביותר או הנמוך והחשוך ביותר(כפי שרובינו מכירים מחוויות החיים)טמון האור הגדול,תודעת האינסוף והפוטנציאל למימושו.צמצום תודעתי זה הבא לידי ביטוי בפן המנטאלי יכול לעורר באדם תחושות קשות כגון:פחדים וחרדות,כעסים וקנאה. קשיים אלו סובבים סביב הפחד שמה יילקח ממני סיפוק מסוים ולא אוכל להתקיים בלעדיו.כמובן שתחושה זו אינה נכונה והיא נובעת מתוך תפיסה מצומצמת של המציאות ומתוך חוויה שקיומי הינו קיום מותנה בגירויים חיצוניים.

אם כך זה מוביל אותנו אל ההיבט הרוחני של צ'קרת הבסיס.-מקיום מוחלט לקיום מצומצם
"חכמת הקבלה מספרת לנו שבטרם נברא העולם, היה קיים רק הבורא לבדו, תכונת הנתינה. את תכונה זו מכנים המקובלים, "שורש" או ספירת "כתר", וייצוגו בשם הקדוש הוא קוצו של י'.
המקובלים ממשיכים ומספרים לנו שתכונת הבורא היא נתינה מוחלטת, ולכן הוא ברא את הנברא כדי שיוכל למלא אותו בשפע ובתענוגים. הנברא הוא הדבר היחיד שברא הבורא ולכן הוא מותאם במבנהו באופן מושלם לקבלת כל השפע שתוכנן עבורו. בריאת הנברא הינה השלב הראשון בהתפתחותו ולכן הוא מכונה, "בחינה א" או ספירת "חכמה". השלב הזה מיוצג בשם הקדוש באות י'.
במפגש בין הבורא לבין הנברא, מרגיש הנברא תענוג עילאי, אך בנוסף לתענוג זה מתגלה בו הרגשה חדשה שאותה לא הרגיש קודם לכן - הרגשת נותן התענוג. כשגילה הנברא שמעבר לתענוג העצום שחש יש גם נותן, שברא אותו והעניק לו את כל השפע, התעורר בו רצון נוסף - להיות נותן, בדומה לבורא. דומה הדבר לאדם עשיר שמְסַפֵּק לאדם עני את כל מחסורו, וכששואל העשיר את העני, "נתתי לך כל מה שיש לי, מה עוד אוכל לתת לך כדי לשמח אותך?", עונה לו העני: "אני רוצה להיות כמוך - נותן".
(מתוך האתר של קבלה לעם)

בהסברינו את ההיבט הנפשי של צ'קרת הבסיס אמרנו כי אדם הפועל מתוך צ'קרה זו ב חווה מציאות של צמצום והישרדות מאחר וכל אשר מעסיק אותו הינו הרצון המתמיד והבלתי פוסק של סיפוק צרכיו האישיים.זהו הביטוי העז ביותר לחווית הנפרדות אשר חש האדם מהרגע אשר מגיע לעולם.הוא אינו מרגיש את החיבור הבלתי פוסק לתודעת אינסוף ,לאלוהות, אשר ממנה ובתוכה נוצרה חוויה של צמצום.על מנת שהבריאה תוכל להתקיים היה צריך הבורא לצמצם עצמו וליצור חלל בתוכו אשר לתוכו יוכל להשפיע אור קדושה בלתי פוסק על מנת לקיים את הבריאה בתוכו.חוויה זו דומה עד מאוד לחווית העיבור של האישה בו האישה כביכול מצמצמת עצמה בכך שהיא מקיימת חיים נוספים בתוך רחמה ולהם היא צריכה לדאוג עתה ולא רק לעצמה.חוויה זו מקרבת את האישה עד מאוד לשורש האלוהי אשר הוא מהות כולנו.האישה ברחמה ובצמצום אשר היא חווה נותנת ובוראת חיים חדשים ובכך מתקרבת לשורש האלוהי שבה.
הסבר זה בא להמחיש את משמעותה העמוקה של צ'קרת הבסיס אשר מטרתה להוביל אותנו אט אט בדרך של התפתחות,צמיחה,נתינה וקבלה מחוויה של צמצום ונפרדות אל חוויה של אחדות ונתינה אינסופית.
עפ"י הקבלה זו טרנספורמציה רוחנית ותודעתית מספירת המלכות אל ספירת הכתר.
ועפ"י תורת היוגה זהו מצב של הרחבת התודעה מצ'קרת הבסיס –מולדהרה צ'קרה אל צ'קרת הכתר סהרסרה צ'קרה.
מי ייתן ויחד בהקשבה וסובלנות נצמח מתחושת הצמצום והאשליה כי אנו נפרדים אל תודעת האחדות והאין סוף.

מדיטציית התבוננות ואיזון לצ'קרת הבסיס-זמן מומלץ-בין 5-10 דקות

נעצום עיניים ונפנה את המודעות והנשימה אל אזור צ'קרת הבסיס (חץ הנקבים)במשך כדקה נהיה שם עם המודעות ,נתבונן באזור ובחוויה המתעוררת באזור זה,ננסה לא לשפוט ולא לנתח אלא פשוט להיות נוכחים עם הנשימה באזור זה.כשנחוש מוכנים נדמיין צבע אדום בצ'קרת הבסיס.נתבונן בצבע האדום אותו אנו רואים.פשוט נהיה שם.לאחר מספר רגעים של התבוננות בצ'קרה נחזור במחשבה על המנטרה lang.נחזור כדקה על המנטרה ולאחר דקה או כשנרגיש נרפה את המנטרה וננוח עם המודעות באזור הצ'קרה.
כשנהיה מוכנים ננשום עמוק ונפקח עיניים באהבה.

ביביליוגרפיה:
1.www.briguyoga.co.il
2.דרך הצלילים-נעה בלאס.הוצאת מודן 1997.

מאמר יוגה

אודות כותבת המאמר

סיגל זעירא
מורה לראג'ה יוגה,מרפאה בהילינג,מדיטציה,דמיון מודרך,פרחי באך,ריברסינג
מנחה סדנאות של דמיון מודרך ומדיטציה,מודעות וריברסינג
לפרטים נוספים:050-8314252
Freeasabird78@yahoo.com

פירסום

השכרת אולם יוגה

יוגה ישראל- מאמרים ו טיפים