ריפוי גוף,נפש ורוח ע"י דמיון מודרך

דמיון מודרך
יוגה ישראל > יוגה מאמרים > ריפוי גוף,נפש ורוח ע"י דמיון מודרך

מאמר יוגה - דמיון מודרך "במקום שבו שוכנת מחשבתו של האדם שם נמצא האדם"-חז"ל

דמיון מודרך הינה שיטה טיפולית אשר בעזרתה יכול האדם ליצור קשר אל עולמו הפנימי והחבוי.
שימוש בדמיון מודרך מסייע רבות בחיזוק הגוף והנפש ואף מסייע רבות בתהליכי ההחלמה ממחלות קשות וריפוי של מצבים נפשיים רגשיים ואף רוחניים. דמיון מודרך מסייע לאדם להתוודע אל עצמו ועולמו הפנימי על כל רבדיו השונים.
ניתן לומר כי עיקר הריפוי בתהליך הדמיון המונחה הוא עצם המוכנות של האדם להרפות,לשחרר שליטה ולבחור באמת את חייו ודרכו ולא להיות מנוהל בצורה אוטומטית וקרה.
עצם הנוכחות של האדם בעולמו הפנימי מכילה את אשר טמון בתוכו על כל גווני הקשת:כאב,אהבה,כעס,שמחה וכו'.
דמיון הינה יכולת מולדת אשר טמונה בכולנו .ילדים מנצלים רבות יכולת זו ,וזו אף תורמת להתפתחות תקינה שלהם רגשית,חברתית וקוגניטיבית.עם השנים והתבגרותנו רבים מאיתנו איבדו את חיבורם אל עולמם הפנימי ואל הדמיון בשל דרישות החברה להיות "מציאותיים" ורציונאליים. פן חשוב זה נזנח, המבין כי את החיצוני יוצר הפנימי וכי הסיבה היא בפנים ולא בחוץ.

ניתן לחלק את עולמו של האדם ל3 רבדים עיקריים בהם חל הריפוי עם השימוש בדמיון:
1.רובד פיזי - שימוש בדמיון הוכח כמשפר רבות את סיכויי ההחלמה של חולי סרטן ומחלות שונות.נמצא קשר ישיר בין אופי המחשבה לבין תפקוד מערכת החיסון. "שיטה חדשה בעולם המחקר עוסק בתחום שנקרא "פסיכונירואימונולוגיה". בשיטה זו בוחנים את מערכת החיסון של האדם בהתאם למצבו הנפשי.
כשהאדם נמצא במצב רוח מרומם ובשמחה המערכת החיסונית שלו פועלת טוב יותר. חיידקים שחודרים, מושמדים בקלות יתר. השמחה משפיעה מבפנים על המציאות הפיזית. אדם עצוב ומדוכא – שרוי אומנם במצב השייך לעולם הנפשי, אך משפיע פיזית. גם הגוף מייצר פחות נוגדנים, והמערכת החיסונית ברמה ירודה הרבה יותר מאשר אצל אדם שמח." (לקוח מתוך מאמרו של הרב זמיר כהן-כח המחשבה)
2.רובד נפשי - תהליך הדמיון מסייע לנו ליצור קשר בין הגוף לנפש .תהליך הדמיון מאפשר למידע להתגלות מהתת מודע ע"י תמונות,סמלים ודימויים שונים אשר צפים בתודעתי נו.עצם ההסתכלות פנימה והמוכנות של האדם להרפות את שליטתו ואת הידוע מאפשר למידע רב ולרגשות הטמונים בגופו ובנפשו להשתרר ולהיפלט החוצה ואז מתחיל באדם תהליך הריפוי בו הוא מתחיל להתוודע לעולמו הפנימי אפילו אם זה אך במעט,זוהי תחילתה של התעוררות הדעת ,התעוררות המודעות בה בוחר האדם להתבונן בחייו ובעצמו וע"י כך להשתמש בכוח ההבחנה (viveka עפ"י היוגה) כוח ההבחנה מאפשר להתרחשות ריפוי בתוכינו ע"י מימוש הבחירה האישית.דמיון מודרך עשוי לסייע בידי רבים את תחילתה של ההתבוננות בשלב מסוים אין צורך להיאחז אף בטכניקה זו ,אך זה במצב מתקדם יותר.
3.רובד רוחני - מטרתו של האדם עפ"י היוגה לגלות את מהותו האמיתית שהינה מצב תודעתי של אחדות אינסופית.סאט צי'ט אננדה-אושר מוחלט,ידע מוחלט וקיום מוחלט.דמיון מודרך מסייע לאדם לרפא את גופו הפיזי ,הנפשי והרוחני.תהליך ההתבוננות ומימוש הבחירה האישית מסייע לו לגלות את הקשר בתוכו לאלוהות ולבריאה תהליך הבחירה מאפשר לאדם להיות מעין יוצר קטן בעולמו שלו אשר מנתב את דרכו בן אינסוף האפשרויות.ככל שאנו מאפשרים לעצמנו להתבונן בעולמנו ולדמיין ולחשוב את אשר נכון לנו אנו אוספים את רסיסי נשמתנו אשר פזורים כאלפי רסיסים בחוויות שונות אשר חווינו הן בחיים אלו והן בחיים קודמים. אסיפת התודעה שלנו ממצב תודעתי נמוך בו אנו חווים עצמנו כנפרדים אל מצב תודעתי גבוה של אחדות.

ישנם סוגים שונים של דמיון מודרך:
1.דמיון פתוח-מצב בו האדם עוצם את עיניו ומאפשר לכל תמונה,רגש ,או מחשבה לחלוף בראשו אין התערבות אקטיבית של האדם המדמיין אלה פשוט נוכחות פשוטה והתבוננות בכל העולה,ללא שום רצון להסיק מסקנות או תובנות.
2.מצב נוסף של דמיון הינו דמיון מתוכנת במצב זה האדם מתערב התערבות ישירה בכל העולה בדמיונו ומנתב אותו לאן אשר הוא רוצה.לדוגמא:אדם ששבר את רגלו ידמיין במדויק את תהליך ההחלמה שעוברת הרגל ,איחוי השבר והרגל וכו'
3.דמיון מודרך-זהו שילוב של שני המצבים שתיארנו לעיל בו האדם כשעיניו עצומות מצד אחד מאפשר לתמונות לצוף בתודעתו ומצד שני יוצר גם התערבות אקטיבית על ידי ניתוב התמונות החולפות בראשו.

המצב השלישי אשר לו אנו קוראים דמיון מודרך משלב באדם את שני הקטבים את הצד הפסיבי והאקטיבי וע"י כך מאפשר לו הן להתבונן ולקבל את כל מה שטמון בתוכו והן ליצור התערבות אקטיבית בעולמו.

התמורה המרפאה הטמונה בדמיון המודרך הינה עצומה שיטה זו ברבדיה העמוקים מובילה אותנו אל דרך חיים ומהות חיים בה האדם בענווה ובאמת תמימה יוצר את מציאות חייו ע"י התבוננות מתמדת והבנה כי עולמו החיצוני הינו השתקפות מוחלטת של כל המתרחש בתודעתו ..רבות התורות אשר מציגות עובדה זו כי האדם אדון למחשבותיו וע"י כך בורא את עולמו.חיבורו של האדם לנקודה פנימית זו אשר בו יותר מכל הוא מקושר לחלק האלוהי שבו כפי שנכתב בתורה: "ויאמר א-לוהים נעשה אדם בצלמנו כדמותנו" (בראשית א, כו). האדם גם הוא מממש את אלוהותו ע"י בריאת מציאותו ע"י מחשבתו דיבורו ומעשיו "סוף מעשה במחשבה תחילה" –חז"ל.

כפי שנגזר מהמילה ראש-שם מתחילים ראשית הדברים במחשבה.
כפי שאנו מכירים מהתנסויותינו היום יומיות האדם ראשית חושב,רוצה,חושק בדבר כלשהו לאחר מכן מבטא זאת במימד הדיבור ולאחר מכן כוח רוחני זה שהחל במחשבה בא לידי ביטוי בעולם גשמי זה בעשייה או כפי שמכונה ביוגה זוהי הקרמה שלו אשר הינה תוצאה של תשוקותיו הפנימיים.
מספיק להתבונן בדברים רבים אשר אנו חווים מהלך היום יום על מנת להבין עד כמה קשר זה חזק-מחשבה,דיבור עשייה.

ההבנה החשובה ביותר אשר עלינו להבין בבואנו לתרגל דמיון מודרך או כל תהליך של התבוננות הינה ההבנה שאנו ורק אנו בוראים את מחשבותינו אולי אנו מושפעים מהסביבה או מחוויות אשר חווינו בחיים אלו או קודמים אך בסופו של דבר זוהי הבחירה האישית שלנו,מה לחשוב. ולשם מוביל אותנו שימוש בדמיון מודרך בסופו של דבר,כפי שנאמר בהתחלה-אל האלוהות אשר קיימת בתוך כל אחד מאיתנו.

דמיון מודרך הינה טכניקה אשר מטרתה להביא אותנו אל מצב תודעה מסוים ,בשלשב מסוים האחזות בה עלולה להגביל אותנו.
"כל נשמה היא במהותה אלוהית.המטרה לגלם אלוהות זו בתוכנו ע"י שליטה בטבע החיצוני והפנימי.עשו זאת בעזרת עבודה או פולחן דתי.שליטה נפשית או פילוסופיה-בעזרת אחד או יותר מאלה,או בעזרת כולם והיו חופשיים."(סוואמי ויויקננדה)


מאמר יוגה

אודות כותבת המאמר

סיגל זעירא
מורה לראג'ה יוגה,מרפאה בהילינג,מדיטציה,דמיון מודרך,פרחי באך,ריברסינג
מנחה סדנאות של דמיון מודרך ומדיטציה,מודעות וריברסינג
לפרטים נוספים:050-8314252
Freeasabird78@yahoo.com

פירסום

השכרת אולם יוגה

יוגה ישראל- מאמרים ו טיפים